Zeolity

CHABASIT (odrůdy - FAKOLIT, ACADIALIT, syn. - GLOTTALIT nebo SUBACHIT) Ca2(Al4Si8O24)·13H2O

BarvaBezbarvá, bílá, šedobílá, nažloutlá, červená, hnědá
Hustota2,2
Tvrdost4 - 4,5
ŠtěpnostNezřetelná
LomNerovný
Krystalová soustavaTrojklonná

Fyzikální a chemické vlastnosti

V HCl se rozkládá, po desorbci má vysokou sorbční kapacitu pro H2, Ne, Ar a ostatní vzácné plyny, které může separovat ze směsi s O2 a N2, těchto vlastností se využívá při sorbci vlhkých plynů a kyselých par. Jeho katalytické vlastnosti umožňují např. oddělovat n-parafiny ze směsi ostatních uhlovodíků.

Morfologie

Krystaluje nejčastěji v základních klencích podobných krychli. Krystaly tvoří prorostlice zajímavé tím, že z plochy jednoho klence vyčnívají rohy klence druhého. Čočkovité prorostlice podobné šesterečným krystalům (kdysi považovány za samostatný nerost) tvoří odrůdu fakolit.

Vznik a výskyt

Hydrotermální v dutinách vulkanických hornin a pegmatitů, na puklinách alpských žil a v horkých pramenech. Vzácně na trhlinách krystalických břidlic, v žule a na rudních žilách či v hlubokooceánských sedimentech. Často doprovázený jinými zeolity a kalcitem.

Lokality

Česká republika

Děčínsko, Ústecko, Řepčice, Kozákov (i fakolit), Puchavec u Provodína, Hřídelec, a další.

Svět

Val di Fassa (Tyroly); Strzegom (Polsko); ostrov Skye (Skotsko); Faerské ostrovy; Island; Wasson´s Bluff (masově červené až 4 cm velké klence - acadialit); Slovensko; Irsko; Německo; a mnoho dalších.


Copyright

Poslední aktualizace: 19.4.2005; © Pavel Brych